دنباله دار ~~~~~@ CoMeT

وبلاگ گروهی - نجومی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

تک ستاره منظومه ما

سلام

میخوام بدون مقدمه برم سر اصل مطلب، دوست ندارم زیاد کشش بدم.

میدونید درست همین الان که شما دارین این مطلب رو میخونین یک سری اتفاقاتی داره تو این جهان پر عظمت می افته که این چیزی که میخوام بهتون بگم شاید در برابرشون هیچ باشه. اما در کل ارزش شنیدنشو داره.(حداقل برای ما) حتما می دونید که تو تک ستاره منظومه کوچیک ما(یعنی همون خورشید خانم) یک سری فعل و انفعالاتی صورت میگیره که باعث شده تا اینجور درخشان و خوشگل به نظر بیاد. اما من میخوام این قضیه رو ازاون طرفش واستون باز کنم.

اینو من نمیگما چند تا از دانشمندای کار درست گفتن.

درست تو مرکز خورشید یعنی جایی که بهش میگن هسته (core) به دلیل وجود فشار بسیار زیاد هیدروژن به هلیم تبدیل شده و در طی یک فرایند شکافتی گرما تولید می شه. اما این هیدروژن ها بالاخره  یک روزی تموم میشن و اون موقع است که خورشید چهره زشت خودش رو نشون میده.

در این زمان چون هیدروژنی در کار نیست پس دیگه هلیم و گرمایی هم تولید نمیشه و هسته خورشید کم کم گرمای خودش رو از دست میده و چون دیگه عملا هسته ای در کار نیست خورشید متلاشی میشه به طوری که شعاع انفجار موجب از بین رفتن عطارد و زهره میشه و حتی بعضیا معتقدند که این شعاع به زمین هم میرسه و میتونه سطح زمین رو نابود کنه و اون موق است که...

(البته زیاد نگران نباشیم چون اولا این نظریه هنوز به اون صورت به اثبات نرسیده، ثانیا ما اصلا اون موقع نیستیم که بخوایم بهش فکر کنیم پس بهتره زیادم نگران نباشیم و غم خودمونو بخوریم...)

   

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 29 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 08:14 | نویسنده: آرمین همدمی | چاپ مطلب 1 نظر