دنباله دار ~~~~~@ CoMeT

وبلاگ گروهی - نجومی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

جست‌وجوی آب در سیاره مشتری

                                               به نام او

این اولین پست من در این وبلاگه(البته امتحانیه)

یک مقام ارشد روسیه گفت: این کشور قصد دارد به ماموریت کاوش قمر مشتری موسوم به «اروپا» در جستجوی اشکال ساده حیات، به اروپایی‌ها بپیوندد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «لو زلیونی» رییس موسسه تحقیقات فضایی روسیه افزود: پروژه‌اکتشاف سیاره عظیم و گازی مشتری می‌تواند به زودی در برنامه آژانس فضایی اروپا برای سال ‪ ۲۰۱۵‬تا ‪ ۲۰۲۵‬قرار گیرد.
به‌گفته وی، کار اصلی دراین برنامه، اکتشاف قمر اروپاست که یک اقیانوس آب مایع در زیر لایه‌ای از یخ ضخیم آن، شناسایی شده است.
روسیه قصد دارد در این برنامه شرکت کند. این برنامه به خاطر تلاش "پی‌یر سیمون لپلیس" فضانورد فرانسوی که پیشنهاد فرود فضاپیمایی را بر روی یکی از شکاف‌های پوسته یخی اروپا ارائه کرده، "لپلیس" نام‌گذاری شده است.
فضاپیما با فرود بر روی این قمر می‌تواند مقداری از یخ را آب کند و در آن به دنبال حیات بگردد.
زلیونی گفت: هر جا که اقیانوس وجود داشته باشد، حیات نیز وجود دارد.
از این چشم‌انداز، پس از مریخ، قمر اروپا محتمل‌ترین مکانی در منظومه شمسی است که امکان وجود حیات در آن هست.
روسیه به آرامی در حال احیای برنامه‌های تحقیقات فضایی خود است. تمامی این برنامه‌هاپس از فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی سابق در سال ‪ ۱۹۹۱‬متوقف شده بود. مسکو بعنوان بخشی از این احیا با آژانس فضایی اروپا همکاری نزدیکی برقرار کرده است.
مسکو اکتبر گذشته توافقنامه‌ای را با آمریکا به‌منظور فراهم‌آوری تجهیزات برای ناسا در تلاش برای اکتشاف ماه و مریخ درجستجوی آب، منعقد کرد.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 25 دی‌ماه سال 1386 ساعت 18:53 | نویسنده: روح اله عنایتی | چاپ مطلب 0 نظر