دنباله دار ~~~~~@ CoMeT

وبلاگ گروهی - نجومی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

رصد یک سیاهچاله عظیم ویرانگر

                                                به نام او

آژانس فضایی آمریکا ، ناسا می گوید، ذرات متصاعد از یک سیاهچاله عظیم در یک کهکشان را رصد کرده اند که به اندازه ای پر قدرت است که می تواند کهکشان های نزدیکش را نابود کند.
به گزارش شبکه BBC ، آژانس فضایی آمریکا ، ناسا گفته است، ستاره شناسان ناسا برخورد بی نهایت شدید یک کهکشان که دارای سیاه چاله ای عظیم است را با یک کهکشان کوچکتر دیگری رصد کرده اند.
با اینکه برخورد کهکشان ها در فضا حادثه تازه ای نیست، این نخستین بار است که ستاره شناسان در آژانس فضایی آمریکا ، ناسا چنین رخداد کیهانی شدید و پر تلاطمی را رصد می کنند.
رشته ذرات متصاعد از سیاه چاله کهکشان بزرگتر به اندازه ای پرقدرت است که به گفته کارشناسان ناسا، می تواند هرگونه حیات را در سیارات کهکشان کوچکتر نابود کند و حتی ستارگان جدیدی را بوجود آورد.
جزئیات این رخداد در نشریه (Astrophysical Journal) منتشر خواهد شد.
ناسا تصاویر این حادثه کیهانی را از طریق تلسکوپ های متعددی از جمله تلسکوپ های فضایی چاندرا ، اسپیتزر و هابل ثبت کرده است.
این حادثه در منظومه ای به نام (۳C۳۲۱) رخ داده است.
این منظومه حدود ۱.۴ میلیارد سال نوری از کره زمین فاصله دارد و کهکشان های آن نسبتا به هم نزدیک هستند. به گفته ناسا این دو کهکشان در حال ادغام شدن هستند.
در این حادثه، دانشمندان ناسا کهکشان بزرگتر را « ستارگان مرده کهکشان » نامیده اند.
این کهکشان رشته ذرات با انرژی بالایی که حاوی اشعه ایکس و گاما هستند را به سمت کهکشان مجاور خود فرستاده است.
برخی از دانشمندان ناسا معتقدند که تصادم کهکشان « ستارگان مرده کهکشان» می تواند منشا حیات در کهکشان های مجاور آن باشد.
اما در عین حال، گفته می شود که جریان ذرات « سیاه چاله » این کهکشان که با سرعت نور حرکت می کند، می تواند اثر فاجعه باری برای سیاره های دیگر داشته باشد.

 

روزنامه جام‌جم

 

تاریخ ارسال: جمعه 5 بهمن‌ماه سال 1386 ساعت 12:12 | نویسنده: روح اله عنایتی | چاپ مطلب 3 نظر